Celosvětový modlitební řetězec

napsal Jon Bilbro

Rumunsko

Skupina Rumunů v Londýně se každý týden schází ke společným modlitbám. Foto Heather Pubols

Shromážděna v malém bytě na okraji Londýna v Anglii se skupina Rumunů přimlouvá za své krajany sloužící při překladu Bible po celém světě. Když se postaví do kruhu, začínají se nahlas modlit. Co se na začátku může zdát jako chaotický výjev, je ve skutečnosti společenství bratří a sester spojujících své hlasy dohromady, volajících k Bohu, který slyší každou modlitbu.

Hledání něčeho víc

„Bože, tento rok chci udělat něco…ne utratit peníze jenom pro sebe nebo svou rodinu. Chci udělat něco víc.‟

To byla modlitba Magdaleny Denuta před několika lety, když se ona a její rumunští přátelé žijící v Londýně rozhodli udělat něco, co bude mít dopad na službu jejich rumunských krajanů sloužících v Africe. Promluvili si a rozhodli se scházet každý středeční večer k modlitbě.

Magdalena Denuta, Lidia Ghitiu, Lācrāmioara Ilisoi, Ioana Gabriela Dumea a jeden další přítel, který není na obrázku, založili modlitební skupinku složenou z Rumunů žijících blízko Londýna. Foto Heather Pubols

Časem chtěly ženy úmyslně zapojit další. Skupina začala s pěti členy a brzy se rozrůstala tak, jak začalo docházet více Rumunů. Nyní se modlitebních setkání účastní v průměru 15 žen a mužů. Tato těsně propojená skupina ví, že jsou součástí hnutí daleko za zdmi tohoto malého obývacího pokoje.

Modlitební skupina se rozrostla na přibližně 15 lidí scházejících se každý týden v bytě Tea a Maribely Andreica. Foto Heather Pubols

„Myslím, že Bůh má pro Rumuny velký plán, protože jsme po celém světě,“ říká Lidia.

Nepřetržitý cíl

Členové překladatelských týmů Bible z organizací Wycliffe Rumunsko a Rumunský znakový jazyk se společně setkávají každý týden k modlitbě. Foto Marc Ewell

Daleko od Anglie, v kancelářské budově ve městě Oradea v severovýchodním Rumunsku, se schází malá skupinka k modlitbám každé úterní ráno. Když se modlí, jejich oči zůstávají často otevřené. Zatímco někteří se modlí nahlas, jiní se vyjadřují prostřednictvím výrazu v obličeji a pohybem rukou a těla v rumunském znakovém jazyce (LSR).

Díky tomu, že sdílí sousední kanceláře, se pracovníci Wycliffe Rumunsko pravidelně scházejí se svými neslyšícími kolegy z projektu překladu bible do rumunského znakového jazyka (LSR). Během svých setkání chválí Boha, sdílí své problémy a nesnáze a poté se společně modlí. Často se k nim přidávají návštěvníci, například misionáři z organizace Wycliffe, kteří slouží v oblasti.

„Vždycky si připomínám verš z 1. Tesalonickým, který říká, abychom se modlili neustále,” sdílí se Daniela  Cuceuan, tisková mluvčí organizace Wycliffe Rumunsko, která je zároveň tlumočníkem překladatelského týmu do znakového jazyka.

Daniela se snaží vidět organizaci Wycliffe Rumunsko důsledně podporovanou modlitbami. A to nejen přímluvami domácích skupin, ale také různými příznivci a zainteresovanými lidmi žijícími po celém světě.

Daniela vydává čtvrtletník pro Wycliffovu organizaci v Rumunsku, který obsahuje informace k modlibám. Foto Marc Ewell

Každý týden rozesílá přehled zpráv s modlitebním zaměřením asi 200 partnerům a distribuuje čtvrtletník každé 3 měsíce více než 600 lidem. Tyto zdroje informací jsou vloženy na webové stránky Wycliffovy organizace a posílány na různé rumunské křesťanské weby. Daniela také využívá sociální média, sdílí informace na facebooku a dalších sociálních sítích, jakož i přesměrovává některé povzbuzující zprávy a odpovědi členům personálu.

Daniela také rozesílá modlitební informace pro Wycliffe Rumunsko online. Foto Marc Ewell

Předtím sloužila v zahraničí v Africe se svým manželem Ionutem. Daniela si vzpomíná, že dříve nekladla takový důraz na modlitbu. Nicméně cítí, že Bůh otevřel její mysl a dopad byl jasný.

Od té doby Danielino nadšení pro modlitbu pouze roste, jak se stává svědkem jejich výsledků a silných pohybů, ke kterým dochází, protože Rumuni milují modlitbu.

Modlitby s jasným cílem

Přestože žijí daleko od své rodné země, rumunská modlitební skupina v Londýně cítila silné spojení a smysluplnou účast s překladem Bible díky materiálům Wycliffovy organizace a příspěvků na sociálních sítích.

Rumunská modlitební skupina blízko Londýna začíná společnou chvíli zpěvem. Foto Heather Pubols

Jak jejich modlitební skupina rostla, Magdalena a její přátelé začali přidávat zpěv, studium Bible a rozjímání nad Božím slovem. Nicméně skupina pokračovala v úvahách, co by mohli ještě více udělat. Diskutovali o tom, jak přivést přítele, který je ochoten přispět.

S dodatečnými zdroji k dávání se rozhodli pomoci rodině misionáře v Etiopii, která, jak se dověděli díky facebooku, měla málo jídla. Skupina byla povzbuzena tím, že se stala Boží odpovědí pro tuto rodinu. Modlitební skupina od té doby přidala rodinu na svůj seznam a podporuje ji modlitebně i finančně.

Síť za námi

„Bůh pracuje skrze modlitební skupiny,” říká Ruben Dubei, ředitel organizace Wycliffe Rumunsko. Bůh k nim hovoří o potřebách misijní práce. Takže vedle faktu, že nás podporují finančně, se za nás také modlí, což je mnohem důležitější.”

Teo  Andreica se modlí s ostatními členy rumunské modlitební skupiny nedaleko Londýna. Foto Heather Pubols

Ruben sám byl na opačném konci, byl tím, za kterého se v jeho rodinné službě v Ghaně modlila více než jedna skupina. Nyní pracuje v Oradea, pokračuje v kontaktu s modlitebníky, posílá jim zprávy a navštěvuje je, kdykoliv může.

Ruben Dubei, ředitel Wycliffe Rumunsko, se modlí, zatímco členka jeho týmu Daniela Cuceuan tlumočí z rumunštiny do rumunského znakového jazyka. Foto Marc Ewell

„Bůh pracuje úžasně, obzvláště skrze modlitby,” říká. „Dokonce ani nevíme, kolik lidí nebo skupin se za nás modlí, ale jsme privilegováni. Někdy se divíme, proč jde práce tak dobře a nemáme žádné velké problémy, ale za námi stojí lidé, kteří se za nás modlí…”

Přeložila: Eva Jaworková